Linux Plumbers Conference 2018

from Tuesday, 13 November 2018 (07:00) to Thursday, 15 November 2018 (22:30)


        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
13 Nov 2018
14 Nov 2018
15 Nov 2018
AM
09:00
Containers MC (until 17:30) (Junior-Ballroom-AB)
09:00 Opening session - Stéphane Graber (Canonical Ltd.)   (Junior-Ballroom-AB)
09:15 News from academia: FatELF, RDMA and CRIU - Joel Nider (IBM) Mike Rapoport (IBM)   (Junior-Ballroom-AB)
09:50 Stacking and LSM Namespacing Redux - John Johansen (Canonical) Casey Schaufler (Intel)   (Junior-Ballroom-AB)
10:10 Challenges in migrating a large cgroup deployment from v1 to v2 - Shakeel Butt (Google) Kamil Yurtsever (Google)   (Junior-Ballroom-AB)
10:30 --- Break ---
11:00 Time Namespaces - Andrei Vagin Dmitry Safonov (Arista Networks)   (Junior-Ballroom-AB)
11:35 Improving *at(2) to make more secure container runtimes - Christian Brauner (Canonical)   (Junior-Ballroom-AB)
11:55 Another year with CRIU: News from the developers - Adrian Reber (Red Hat)   (Junior-Ballroom-AB)
14:00 pivot_root() & MS_SHARED - Ram Pai (IBM) Christian Brauner (Canonical)   (Junior-Ballroom-AB)
14:35 Task Migration at Google Using CRIU - Andy Tucker (Google)   (Junior-Ballroom-AB)
14:55 libresource - Getting system resource information with standard APIs - Rahul Yadav (Oracle)   (Junior-Ballroom-AB)
15:15 Securely Migrating Untrusted Workloads with CRIU - Radoslaw Burny (Google)   (Junior-Ballroom-AB)
15:30 --- Break ---
16:00 State of shiftfs - Seth Forshee (Canonical)   (Junior-Ballroom-AB)
16:25 Using a cBPF Binary Tree in Libseccomp to Improve Performance - Tom Hromatka (Oracle)   (Junior-Ballroom-AB)
16:45 Uevent in namespaces - Christian Brauner   (Junior-Ballroom-AB)
17:20 Container IDs - Stéphane Graber (Canonical Ltd.)   (Junior-Ballroom-AB)
09:00
Kernel Summit Track (until 12:30) (Junior-Ballroom-D)
09:00 Linux's Code of Conduct Panel - Olof Johansson (Facebook) Greg Kroah-Hartman (Linux Foundation) Mishi Choudhary (Linux Foundation) Chris Mason (Facebook)   (Junior-Ballroom-D)
09:45 TBD / Unconference   (Junior-Ballroom-D)
10:30 --- Break ---
11:00 Virtio as a universal communication format - Michael S. Tsirkin (Red Hat)   (Junior-Ballroom-D)
11:45 GCMA: Guaranteed Contiguous Memory Allocator - SeongJae Park   (Junior-Ballroom-D)
09:00
LPC Main Track (until 12:30) (Pavillion-Ballroom-AB)
09:00 Improving Graphics Interactivity - It's All in the Timing - Keith Packard (Hewlett Packard Enterprise)   (Pavillion-Ballroom-AB)
09:45 The end of time, 19 years to go - Mr. Arnd Bergmann (Linaro)   (Pavillion-Ballroom-AB)
10:30 --- Break ---
11:00 Mind the gap - between real-time Linux and real-time theory - Daniel Bristot de Oliveira (Red Hat, Inc.)   (Pavillion-Ballroom-AB)
11:45 SCHED_DEADLINE desiderata and slightly crazy ideas - Juri Lelli (Red Hat, Inc.) Daniel Bristot de Oliveira (Red Hat, Inc.)   (Pavillion-Ballroom-AB)
09:00
Networking Track (until 18:00) (Junior-Ballroom-C)
09:00 Welcome   (Junior-Ballroom-C)
09:20 XDP - Challenges and Future Work - Toke Høiland-Jørgensen (Karlstad University) Jesper Dangaard Brouer (Red Hat)   (Junior-Ballroom-C)
09:55 Leveraging Kernel Tables with XDP - David Ahern (Cumulus Networks)   (Junior-Ballroom-C)
10:30 --- Break ---
11:00 Building Socket-aware BPF Programs - Joe Stringer (Cilium)   (Junior-Ballroom-C)
11:35 Experiences Evaluating DC-TCP - Murat Mugan (Facebook) Greg Leclercq (Facebook) Boris Burkov (Facebook) Lawrence Brakmo (Facebook)   (Junior-Ballroom-C)
12:10 Scaling Linux Bridge Forwarding Database - Roopa Prabhu (Cumulus Networks) Nikolay Aleksandrov (Cumulus Networks)   (Junior-Ballroom-C)
14:00 P4C-XDP: Programming the Linux Kernel Forwarding Plane Using P4 - Mihai Budiu (VMware) William Tu (VMware) Fabian Ruffy (University of British Columbia)   (Junior-Ballroom-C)
14:35 ERSPAN Support for Linux - William Tu (VMware) Greg Rose (VMware)   (Junior-Ballroom-C)
15:10 The Path to DPDK Speeds for AF_XDP - Magnus Karlsson (Intel) Björn Töpel (Intel)   (Junior-Ballroom-C)
15:45 --- Break ---
16:05 eBPF / XDP Based Firewall and Packet Filtering - Richard Huang (Facebook) Anant Deepak (Facebook) Puneet Mehra (Facebook)   (Junior-Ballroom-C)
16:40 XDP Acceleration Using NIC Metadata, Continued - Neerav Parikh (Intel) P. J. Waskiewicz (Intel)   (Junior-Ballroom-C)
17:15 Linux SCTP is Catching Up and Going Above! - Marcelo RIcardo Leitner (Red Hat) Xin Long (Red Hat)   (Junior-Ballroom-C)
09:00
Testing & Fuzzing MC (until 12:30) (Pavillion-Ballroom-C)
09:00 Testing & Fuzzing: Welcome! - Sasha Levin Dhaval Giani (Oracle)   (Pavillion-Ballroom-C)
09:10 Report from ATS - Kevin Hilman   (Pavillion-Ballroom-C)
09:30 KernelCI update / autobisection - Gustavo Padovan Kevin Hilman   (Pavillion-Ballroom-C)
10:15 make runchecks - Knut Omang   (Pavillion-Ballroom-C)
10:30 --- Break ---
11:00 Syzkaller/Syzbot - Dmitry Vyukov (Google)   (Pavillion-Ballroom-C)
11:30 Testing IDA in userspace - Matthew Wilcox   (Pavillion-Ballroom-C)
12:00 Smatch - Dan Carpenter   (Pavillion-Ballroom-C)
09:00
Thermal MC (until 12:40) (Pavillion-Ballroom-D)
09:00 Thermal user space interfaces: Optimizing user kernel interfaces - Srinivas Pandruvada (Intel)   (Pavillion-Ballroom-D)
09:25 Improvements on thermal zone mode - Rui Zhang (Intel)   (Pavillion-Ballroom-D)
09:45 Embedded Thermal usecases and how to handle them - Amit Kucheria   (Pavillion-Ballroom-D)
10:10 Scheduler interactions with thermal management - Ms. Thara Gopinath (Linaro)   (Pavillion-Ballroom-D)
10:30 --- Break ---
11:00 Idle injection - Daniel Lezcano (Linaro)   (Pavillion-Ballroom-D)
11:25 Better support for virtual temperature sensors - Eduardo Valentin (Linux)   (Pavillion-Ballroom-D)
11:50 Audience topics and summary - Eduardo Valentin (Linux) Amit Kucheria   (Pavillion-Ballroom-D)
09:00
Device Tree MC (until 12:30) (Pavillion-Ballroom-D)
09:00 Welcome & Introduction - Frank Rowand Mr. Sean Hudson (OpenEmbedded & The Yocto Project)   (Pavillion-Ballroom-D)
09:10 Q&A Session 1 + General Discussion - Frank Rowand Mr. Sean Hudson (OpenEmbedded & The Yocto Project)   (Pavillion-Ballroom-D)
09:25 json-schema for DT bindings and validation - Mr. Rob Herring (Linaro)   (Pavillion-Ballroom-D)
10:15 DT memory (kernel), DT memory (bootloader), storage (FDT) size - Mr. Simon Glass (Google) Frank Rowand   (Pavillion-Ballroom-D)
10:30 --- Break ---
10:50 Q&A Session #2 - Mr. Sean Hudson (OpenEmbedded & The Yocto Project) Frank Rowand   (Pavillion-Ballroom-D)
11:10 New FDT format & Overlays - Frank Rowand   (Pavillion-Ballroom-D)
11:40 FPGA + DT - Alan Tull (Intel) Mr. Moritz Fischer   (Pavillion-Ballroom-D)
12:10 Summary, Action Items, and closing - Sean Hudson (OpenEmbedded & The Yocto Project) Frank Rowand   (Pavillion-Ballroom-D)
09:00
Kernel Summit Track (until 12:30) (Junior-Ballroom-D)
09:00 TBD / Unconference   (Junior-Ballroom-D)
09:45 Zinc: Minimal Light-weight Kernel Cryptography API - Jason Donenfeld   (Junior-Ballroom-D)
10:30 --- Break ---
11:00 An Introduction to RISC-V - Palmer Dabbelt (SiFive)   (Junior-Ballroom-D)
11:45 Clang + Linux - Nick Desaulniers (Google)   (Junior-Ballroom-D)
09:00
LPC Main Track (until 12:30) (Pavillion-Ballroom-AB)
09:00 Exploring New Frontiers in Container Technology - James Bottomley (IBM)   (Pavillion-Ballroom-AB)
09:45 Open Source GPU compute stack - Not dancing the CUDA dance - David Airlie   (Pavillion-Ballroom-AB)
10:30 --- Break ---
11:00 Proactive Defense Against CPU Side Channel Attacks - Kristen Accardi   (Pavillion-Ballroom-AB)
11:45 Untrusted Filesystems - Eric Biederman   (Pavillion-Ballroom-AB)
09:00
Networking Track (until 18:00) (Junior-Ballroom-C)
09:00 Daily openning, announcements, etc.   (Junior-Ballroom-C)
09:20 Phylink and SFP: Going Beyond 1G Copper PHYs - Andrew Lunn   (Junior-Ballroom-C)
09:55 Combining kTLS and BPF for Introspection and Policy Enforcement - John Fastabend (Cilium) Daniel Borkmann (Cilium)   (Junior-Ballroom-C)
10:30 --- Break ---
11:00 Optimizing UDP for Content Delivery with GSO, Pacing and Zerocopy - Willem de Bruijn (Google)   (Junior-Ballroom-C)
11:35 Bringing the Power of eBPF to Open vSwitch - Joe Stringer (Isovalent) Yi-Hung Wei (VMware) Yifeng Sun (VMware) William Tu (VMware)   (Junior-Ballroom-C)
14:00 What's Happened to the World of Networking Hardware Offloads? - Anjali Singhai Jain (Intel) Jesse Brandeburg (Intel)   (Junior-Ballroom-C)
14:35 XDP 1.5 Years In Production. Evolution and Lessons Learned. - Nikita V. Shirokov (Facebook)   (Junior-Ballroom-C)
15:10 Keynote: "This Talk Is Not About XDP: From Resource Limits to SKB Lists" - David Miller (Red Hat Inc.)   (Junior-Ballroom-C)
15:35 --- Break ---
16:00 TC SW Datapath: A Performance Analysis - Marcelo Ricardo Leitner (Red Hat) Davide Caratti (Red Hat) Eelco Chaudron (Red Hat) Paolo Abeni (Red Hat)   (Junior-Ballroom-C)
16:35 Using eBPF as an Abstraction for Switching - Nick Viljoen (Netronome)   (Junior-Ballroom-C)
17:10 BPF Host Network Resource Management - Lawrence Brakmo (Facebook) Alexei Starovoitov (Facebook)   (Junior-Ballroom-C)
17:45 Closing   (Junior-Ballroom-C)
09:00
Performance and Scalability MC (until 12:30) (Pavillion-Ballroom-C)
09:00 Scheduler task accounting for cgroups - Tim Chen   (Pavillion-Ballroom-C)
09:15 Seamlessly update hypervising kernel - Pavel Tatashin   (Pavillion-Ballroom-C)
09:30 Load balancing via scalable task stealing - Steven Sistare (Oracle)   (Pavillion-Ballroom-C)
10:00 Scheduler and pipe sleep wakeup scalability - Subhra Mazumdar   (Pavillion-Ballroom-C)
10:30 --- Break ---
11:00 Promoting huge page usage - Mike Kravetz Christopher Lameter (Jump Trading LLC)   (Pavillion-Ballroom-C)
11:30 Workqueues and CPU Hotplug - Boqun Feng   (Pavillion-Ballroom-C)
11:45 ktask: Parallelizing CPU-intensive kernel work - Daniel Jordan   (Pavillion-Ballroom-C)
12:00 Reducing the number of users of mmap_sem - Yang Shi (Alibaba Group)   (Pavillion-Ballroom-C)
12:15 Performance and scalability MC Closing - Daniel Jordan Pavel Tatashin Ying Huang   (Pavillion-Ballroom-C)
09:00
BPF MC (until 16:00) (Pavillion-Ballroom-C)
09:00 Welcome - Daniel Borkmann (Cilium) Alexei Starovoitov (Facebook)   (Pavillion-Ballroom-C)
09:10 Scaling Linux Traffic Shaping with BPF - Willem de Bruijn (Google) Vlad Dumitrescu (Google) Eddie Hao (Google)   (Pavillion-Ballroom-C)
09:30 Compile-Once Run-Everywhere BPF Programs? - Alexei Starovoitov (Facebook) Yonghong Song (Facebook)   (Pavillion-Ballroom-C)
09:50 ELF relocation for static data in BPF - Daniel Borkmann (Cilium) Joe Stringer (Cilium)   (Pavillion-Ballroom-C)
10:10 BPF control flow, supporting loops and other patterns - John Fastabend (Cilium)   (Pavillion-Ballroom-C)
10:30 --- Break ---
11:00 Efficient JIT to 32-bit architectures through data flow analysis - Jiong Wang (Netronome)   (Pavillion-Ballroom-C)
11:20 eBPF Debugging Infrastructure - Current Techniques and Additional Proposals - Quentin Monnet (Netronome)   (Pavillion-Ballroom-C)
11:40 eBPF-based tracing tools under 32 bit architectures - Maciej Slodczyk (Samsung) Adrian Szyndela (Samsung)   (Pavillion-Ballroom-C)
12:00 Using eBPF as a heterogeneous processing ABI - Jakub Kicinski (Netronome)   (Pavillion-Ballroom-C)
12:20 Traffic policing in eBPF: applying token bucket algorithm - Julia Kartseva (Facebook)   (Pavillion-Ballroom-C)
12:40 --- Break ---
14:00 In-kernel protocol aware filtering - Peter Parkanyi (Red Sift)   (Pavillion-Ballroom-C)
14:20 Enhancing User Defined Tracepoints - Matheus Marchini (Sthima)   (Pavillion-Ballroom-C)
14:40 Augmenting syscalls in 'perf trace' using eBPF - Arnaldo Carvalho de Melo (Red Hat)   (Pavillion-Ballroom-C)
15:00 bpftrace - high-level tracing language powered by BPF - Matheus Marchini (Sthima)   (Pavillion-Ballroom-C)
15:20 eBPF as execution engine for DTrace - Kris van Hees (Oracle)   (Pavillion-Ballroom-C)
09:00
Kernel Summit Track (until 12:30) (Junior-Ballroom-D)
09:00 ZUFS - Zero Copy User-Mode FileSystem - One Year Later - Mr. Boaz Harrosh   (Junior-Ballroom-D)
09:45 Filename encoding and case-insensitive filesystems - Gabriel Krisman Bertazi (Collabora)   (Junior-Ballroom-D)
10:30 --- Break ---
11:00 Who stole my CPU? Steal time mitigation at Digital Ocean - Leonid Podolny (DigitalOcean) Vineeth Remanan Pillai (DigitalOcean)   (Junior-Ballroom-D)
11:45 TBD / Unconference   (Junior-Ballroom-D)
09:00
LPC Main Track (until 12:30) (Pavillion-Ballroom-AB)
09:00 The hard work behind large physical allocations in the kernel - Vlastimil Babka (SUSE)   (Pavillion-Ballroom-AB)
09:45 WireGuard: Next-Generation Secure Kernel Network Tunnel - Jason Donenfeld   (Pavillion-Ballroom-AB)
10:30 --- Break ---
11:00 Recursive read deadlocks and Where to find them - Boqun Feng   (Pavillion-Ballroom-AB)
11:45 Enhancing perf to export processor hazard information - Mr. Madhavan Srinivasan (IBM Linux Technology Center)   (Pavillion-Ballroom-AB)
09:00
Power Management and Energy-awareness MC (until 12:30) (Junior-Ballroom-AB)
09:00 Energy-aware scheduling - Dietmar Eggemann (ARM) Quentin Perret (ARM)   (Junior-Ballroom-AB)
09:25 Expressing per-task/per-cgroup performance hints - Patrick Bellasi (Arm Ltd.) Morten Rasmussen (Arm)   (Junior-Ballroom-AB)
09:50 Towards improved selection of CPU idle states - Rafael Wysocki (Intel Open Source Technology Center)   (Junior-Ballroom-AB)
10:10 Generic power domains (genpd) framework improvements - Ulf Hansson (Linaro)   (Junior-Ballroom-AB)
10:30 --- Break ---
10:55 Firmware interfaces for power management vs direct control of resources - Sudeep Holla (ARM)   (Junior-Ballroom-AB)
11:20 Runtime power sharing among CPUs, GPUs and others - Srinivas Pandruvada (Intel)   (Junior-Ballroom-AB)
11:45 Runtime PM timer granularity issue - Vincent Guittot (Linaro)   (Junior-Ballroom-AB)
12:05 On-chip Interconnect API Proposal - Vincent Guittot (Linaro)   (Junior-Ballroom-AB)
09:00
RDMA MC (until 17:30) (Junior-Ballroom-C)
09:00 Wellcome - Leon Romanovsky Mr. Jason Gunthorpe   (Junior-Ballroom-C)
09:20 Container and namespaces for RDMA topics - Doug Ledford Parav Pandit   (Junior-Ballroom-C)
10:00 Remote page faults over RDMA - Joel Nider Mike Rapoport (IBM)   (Junior-Ballroom-C)
10:30 --- Break ---
11:00 RDMA and get_user_pages - Mathew Wilcox Dan Williams (Intel Open Source Technology Center) Jan Kara John Hubbard (NVIDIA)   (Junior-Ballroom-C)
12:00 Very large Contiguous regions in userspace - Mike Kravetz Christopher Lameter (Jump Trading LLC)   (Junior-Ballroom-C)
14:00 RDMA and PCI peer to peer - Stephen Bates   (Junior-Ballroom-C)
15:00 Improving testing of RDMA with syzkaller, RXE and Python - Jason Gunthorpe Noa Osherovich   (Junior-Ballroom-C)
15:30 --- Break ---
16:00 IOCTL conversion and new kABI topics - Jason Gunthorpe (Mellanox Technologies)   (Junior-Ballroom-C)
16:30 RDMA BoF and Closing Session - Mr. Jason Gunthorpe (Mellanox Technologies) Leon Romanovsky   (Junior-Ballroom-C)
09:00
RISC-V MC (until 12:30) (Pavillion-Ballroom-D)
09:00 RISC-V Platform Specification Kick-Off - Palmer Dabbelt (SiFive)   (Pavillion-Ballroom-D)
09:30 Supervisor Binary Interface(SBI) extension in RISC-V - Atish Patra (Western Digital)   (Pavillion-Ballroom-D)
10:00 High performance computing in RISC-V - Christopher Lameter   (Pavillion-Ballroom-D)
10:30 --- Break ---
11:00 Power Management in RISC-V - Paul Walmsley (SiFive)   (Pavillion-Ballroom-D)
11:30 RISC-V hypervisor Spec - The Good, the Bad and the Ugly - Alistair Francis (Western Digital)   (Pavillion-Ballroom-D)
12:00 Experiences from Andes Technology - Alan Kao (Andes Technology) Zong Li (Andes Technology)   (Pavillion-Ballroom-D)
PM
14:00
Birds of a feather (BoF) (until 18:00) (Pavillion-Ballroom-D)
14:00 Building the kernel with clang - Mark Brown   (Pavillion-Ballroom-D)
14:30 LLVM/Clang - Mr. Bernhard Rosenkränzer (Linaro)   (Pavillion-Ballroom-D)
15:00 Gen-Z on Linux - Keith Packard (Hewlett Packard Enterprise) Betty Dall (HPE) Jim Hull (Hewlett Packard Enterprise) Rocky Craig (Hewlett Packard Enterprise)   (Pavillion-Ballroom-D)
15:30 --- break ---
16:00 Solving Linux File System Pain Points - Steven French   (Pavillion-Ballroom-D)
16:30 Linux Plumbers 2018: ZUFS - Zero Copy User-Mode FileSystem - One year Later - Mr. Harrosh Boaz   (Pavillion-Ballroom-D)
17:00 seccomp and libseccomp performance improvements - Tom Hromatka   (Pavillion-Ballroom-D)
14:00
Kernel Summit Track (until 18:00) (Junior-Ballroom-D)
14:00 TBD / Unconference   (Junior-Ballroom-D)
14:45 When eBPF meets FUSE: Improving Performance of User File Systems - Ashish Bijlani (Georgia Institute of Technology)   (Junior-Ballroom-D)
15:30 --- Break ---
16:00 Building Stable Kernel Trees with Machine Learning - Sasha Levin Julia Lawall   (Junior-Ballroom-D)
16:45 TBD / Unconference   (Junior-Ballroom-D)
17:30 TAB Elections   (Junior-Ballroom-D)
14:00
LPC Main Track (until 17:30) (Pavillion-Ballroom-AB)
14:00 Android and the kernel: herding billions of penguins, one version at a time - Sandeep Patil (Google)   (Pavillion-Ballroom-AB)
14:45 Heterogeneous Memory Management - Jerome Glisse (Red Hat)   (Pavillion-Ballroom-AB)
15:30 --- Break ---
16:00 Documenting Linux MM for fun and for ... fun   (Pavillion-Ballroom-AB)
16:45 Towards a Linux Kernel Maintainer Handbook - Dan Williams (Intel Open Source Technology Center)   (Pavillion-Ballroom-AB)
14:00
RT MC (until 18:25) (Pavillion-Ballroom-C)
14:00 Real-Time Condition Variables: librtpi - Julia Cartwright Darren Hart   (Pavillion-Ballroom-C)
14:20 BPF is not a -rt debuging tool   (Pavillion-Ballroom-C)
14:45 Data analysis of Jitter and more   (Pavillion-Ballroom-C)
15:10 Beyond the latency: New metrics for the real-time kernel - Daniel Bristot de Oliveira (Red Hat, Inc.)   (Pavillion-Ballroom-C)
15:30 --- Break ---
16:00 SCHED_DEADLINE what's next   (Pavillion-Ballroom-C)
16:25 RT priority inside usernamespace   (Pavillion-Ballroom-C)
16:50 What to do after PREEMPT_RT is accepted into mainline   (Pavillion-Ballroom-C)
17:10 How can we catch problems that can break the PREEMPT_RT preemption model?   (Pavillion-Ballroom-C)
18:00 Welcome Party   ()
14:00
Android MC (until 17:40) (Pavillion-Ballroom-D)
14:00 Symbol namespaces - Martijn Coenen (Google)   (Pavillion-Ballroom-D)
14:15 Android usage of memory pressure signals in userspace low memory killer - Suren Baghdasaryan (Google)   (Pavillion-Ballroom-D)
14:30 Dynamically Allocated Binder Devices - Christian Brauner   (Pavillion-Ballroom-D)
14:45 How to be better citizens: from changes review to changes testing - Patrick Bellasi (ARM)   (Pavillion-Ballroom-D)
15:00 Userdata FS Checkpointing - Paul Lawrence Daniel Rosenberg (Google)   (Pavillion-Ballroom-D)
15:15 LVM, Device Mapper and DM-Linear - David Anderson   (Pavillion-Ballroom-D)
15:30 --- Break ---
16:00 Android DTS fstab node requirements - Sandeep Patil (Google)   (Pavillion-Ballroom-D)
16:15 How to Get Ashmem Out of Staging - Joel Fernandes (Google)   (Pavillion-Ballroom-D)
16:30 Readiness of ARM64 Kernels for Running on Any Device - Sandeep Patil (Google)   (Pavillion-Ballroom-D)
16:45 DRM/KMS for Android - Alistair Strachan (Google)   (Pavillion-Ballroom-D)
17:00 ION Upstreaming Update - Laura Abbott   (Pavillion-Ballroom-D)
17:15 Cuttlefish - Alistair Strachan   (Pavillion-Ballroom-D)
17:30 Android and Linux Kernel: Herding billions of penguins, one version at a time - Sandeep Patil (Google)   (Pavillion-Ballroom-D)
17:35 Progress Report - Karim Yaghmour (Opersys inc.)   (Pavillion-Ballroom-D)
14:00
Kernel Summit Track (until 17:30) (Junior-Ballroom-D)
14:00 TBD / Unconference   (Junior-Ballroom-D)
14:45 Elivepatch: Flexible Distributed Linux Kernel Live Patching - Alice Ferrazzi   (Junior-Ballroom-D)
15:30 --- Break ---
16:00 XArray - Matthew Wilcox   (Junior-Ballroom-D)
16:45 TBD / Unconference   (Junior-Ballroom-D)
14:00
LPC Main Track (until 17:30) (Pavillion-Ballroom-AB)
14:00 What could be done in the kernel to make strace happy - Dmitry Levin (BaseALT) Elvira Khabirova (BaseALT) Eugene Syromyatnikov (RedHat)   (Pavillion-Ballroom-AB)
14:45 Formal Methods for Kernel Hackers - Catalin Marinas   (Pavillion-Ballroom-AB)
15:30 --- Break ---
16:00 Managing Memory Bandwidth Antagonism at Scale - Mr. Dragos Sbirlea (Google Inc) Mr. David Lo (Google Inc) Mr. Rohit Jnagal (Google Inc)   (Pavillion-Ballroom-AB)
16:45 oomd: a userspace OOM killer - Mr. Daniel Xu (Facebook)   (Pavillion-Ballroom-AB)
14:00
Toolchain MC (until 17:30) (Junior-Ballroom-AB)
14:00 GCC and the GNU Toolchain: The Essential Collection - David Edelsohn (IBM Research)   (Junior-Ballroom-AB)
14:20 Support for Control-flow Enforcement Technology - Mr. H. J. Lu (Intel)   (Junior-Ballroom-AB)
14:40 GLIBC API to access x86 specific platform features CPU run-time library for C - Mr. H. J. Lu (Intel)   (Junior-Ballroom-AB)
15:00 improve glibc and kernel iteration - Mr. Adhemerval Zanella (Linaro)   (Junior-Ballroom-AB)
15:30 --- Break ---
16:00 RISC-V 32-bit time_t kernel ABI - Mr. Palmer Dabbelt (SiFive) Mr. Atish Patra (Western Digital)   (Junior-Ballroom-AB)
16:20 Toolchain plans for Armv8.5 - Mr. Ramana Radhakrishnan (Arm)   (Junior-Ballroom-AB)
16:40 TBD/Open Discussion   (Junior-Ballroom-AB)
14:00
Kernel Summit Track (until 17:30) (Junior-Ballroom-D)
14:00 Concurrency with tools/memory-model - Andrea Parri Paul McKenney (IBM Linux Technology Center)   (Junior-Ballroom-D)
14:45 SoC Maintainer Group - Olof Johansson (Facebook)   (Junior-Ballroom-D)
15:30 --- Break ---
16:00 Multiple Time Domains - Thomas Gleixner   (Junior-Ballroom-D)
16:45 TBD / Unconference   (Junior-Ballroom-D)
14:00
LPC Main Track (until 18:30) (Pavillion-Ballroom-AB)
14:00 Migrating to Gitlab - Daniel Vetter (Intel)   (Pavillion-Ballroom-AB)
14:45 Task Migration at Scale Using CRIU - Mr. Andy Tucker (Google) Mr. Victor Marmol (Google)   (Pavillion-Ballroom-AB)
15:30 --- Break ---
16:00 A practical introduction to XDP - Andy Gospodarek (Broadcom) Jesper Dangaard Brouer (Red Hat)   (Pavillion-Ballroom-AB)
17:30 Closing Plenary Session: Kernel Panel   (Pavillion-Ballroom-AB)
14:00
Live kernel patching MC (until 17:00) (Junior-Ballroom-AB)
14:00 Livepatch patch creation tooling - Nicolai Stange   (Junior-Ballroom-AB)
14:20 GCC optimizations and their impacts on live patching - Miroslav Benes   (Junior-Ballroom-AB)
14:40 Livepatch callback state management - Nicolai Stange   (Junior-Ballroom-AB)
15:00 User space live patching (libpulp) - Joao Moreira   (Junior-Ballroom-AB)
15:15 Livepatch stable trees - Jason Baron   (Junior-Ballroom-AB)
15:30 --- Break ---
16:00 Elivepatch - flexible distributed live patch generation - Alice Ferrazzi   (Junior-Ballroom-AB)
16:15 Livepatch s390x consistency model - Joe Lawrence   (Junior-Ballroom-AB)
16:25 Livepatch arm64 support   (Junior-Ballroom-AB)
16:35 Objtool powerpc support - Kamalesh Babulal   (Junior-Ballroom-AB)
17:30
LPC Main Track (until 18:30) (Pavillion-Ballroom-D)
17:30 Closing Plenary Session: Kernel Panel   (Pavillion-Ballroom-D)
17:30
LPC Main Track (until 18:30) (Pavillion-Ballroom-C)
17:30 Closing Plenary Session: Kernel Panel   (Pavillion-Ballroom-C)
18:30 Closing Party   ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×